Yoğun Trafik Yaşanan Bölgelerde Yazılım Yardımlı Alternatif Ulaşım Çözümleri

Pınar Aslan Yıldırım, Adnan Akkurt
2.263 1.015

Öz


Yapılan bu çalışmada, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların çilesi haline gelmiş trafik sorununa alternatif bir çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Sunulan çözüm için Google Maps Api v3 kütüphanesi yetenekleri kullanılmıştır. Bu uygulamanın Türkiye’de hizmet veremediği trafik katmanının yerine, önceden belirlenen yerlerde olduğu varsayılan sensörlerden gelen anlık trafik verisi analiz edilmiştir. İnternet bağlantısı olan herhangi bir akıllı telefondan ya da bilgisayardan hizmet veren ve kullanıcılara istedikleri iki nokta arasında en kısa sürede gidebilecekleri yolu ve diğer alternatifleri sunan bir sistem tasarlanmıştır.  Bu sistem sayesinde insanlar trafik yoğunluğuna bağlı trafiğe takılmadan seyahat edebileceklerdir.

Anahtar kelimeler


Trafik;Google Maps;anlık trafik verisi;optimum yol bulma;javascript

Tam metin:

PDF

Referanslar


İnternet: IBM, “Akıllı Dünyaya Giden Yollar”, http://www.ibm.com/smarterplanet/tr/tr/traffic_con gestion/visions/index.html (2014).

İsbak A.Ş., “Trafik Kontrol Merkezi”, İsbak A.Ş., İstanbul, 4, (2014).

İsbak A.Ş., “Trafik Ölçüm Sistemleri”, İsbak A.Ş., İstanbul, 2, (2014).

İnternet: Dündar, M.S., “Activex Nedir, Neler Yapılabilir http://www.slideshare.net/msdundar/activex-nedir- neler-yapilabilir-4335434, (2009). Güvenliği”, Time Traffic Analysis and Routing System (RTARS) Using Wireless Computer Networks”, International Journal of Engineering Trends and Technology (IJETT), 4(4), 1-4 (2013).

Suvarna, D., Khandewale, S., Ghosalkar, T., “Traffic Reduction Using Android Application”, International Journal on Advanced Computer Theory and Engineering (IJACTE), 2(3), 1-5 (2013).

İnternet: Eurofond, Avrupa Birliği Ajansı, “EWCS Survey http://www.eurofound.europa.eu/surveys/smt/ewcs/e wcs2010_02_04.htm (2010). Results”, [9] İnternet: Worldmapper “Commuting Time”,http://www.worldmapper.org/display.php?sel ected=141 (2006).

Malgundkar, T., Rao, M., Mantha, S.S., GIS Driven Urban Traffic Analysis Based on Ontology, International Journal of Managing Information Technology (IJMIT,) Vol.4, No.1, (2012).
e-ISSN:2147-9526